Nemzetközileg csökken a nemek közötti szakadék a szabadalmi bejelentések arányában, a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala (SZTNH) adatai szerint pedig a hazai eredmények is jövőbemutatóak. A World Intellectual Property Organization (WIPO) adatai alapján 2000-ben a nemzetközi szabadalmi bejelentések 9 százalékát lehetett női feltalálóhoz kötni, míg 2020-ra ez az arány 16,5 százalékra növekedett.
A decemberi munkaerőpiaci adatok szerint az Egyesült Államokban dolgozók 50,04%-a nő volt. Ugyan tíz éve már láttunk példát a nők foglalkoztatottsági fölényére, de az akkori eset inkább egyedi hatásokra volt visszavezethető, most viszont több szakértő is tartós jelenségről beszél.
Továbbra sincsenek könnyű helyzetben a nők az európai munkaerőpiacon: fizetésük még mindig jelentősen elmarad a férfiakétól, annak ellenére, hogy már 1975-ben uniós irányelv tiltott meg minden díjazásbeli megkülönböztetést a nemek között. Az is viszonylag ritkán fordul elő, hogy egy cégnél az első számú pozícióban nő legyen, és jellemző, hogy bizonyos szakmákban jelentősen alulreprezentáltak a nők. Ugyanakkor vannak cégek, amelyek próbálnak a jelenlegi helyzeten változtatni: a Continental például 2020-ra 16%-ra emeli női vezetői arányát.
Világszerte hatalmas szakadék tátong a nők és a férfiak fizetése között. Noha néhány országban már törvény szabályozza, hogy azonos munkaáért azonos bért fizessenek a cégek, Magyarország még nagyon messze van ettől, de azért itthon is vannak már jó példák.
Egy friss kutatás szerint 258 évbe telik mire a fizikus nők a férfiakkal azonos arányban tudnak majd publikációkat megjelentetni. A különféle tudományok egészét nézve pedig nagyjából 16 évre lehet szükség, hogy végre egyenlőség legyen. Vannak ugyanakkor kivételek is: a társadalomtudományokban és a pszichológiában például már most is jól állnak a nők. Legalábbis a puszta számok tekintetében, de sok másik szempontot is érdemes lenne még itt vizsgálni.
A nők fizetése még mindig jelentősen elmarad a férfiakétól Európában, jóllehet már 1975-ben uniós irányelv tiltott meg minden díjazásbeli megkülönböztetést a nemek között.
Hárompontos ajánlást fogalmazott meg a Magyarországi Üzleti Tanács a Fenntartható Fejlődésért (BCSDH), amely kijelöli az utat az üzleti szféra számára a fenntartható munkaerőpiac felé, illetve segít az üzleti szférának megtenni a foglalkoztatási célok eléréséhez szükséges lépéseket.
Törékeny koalíció lesz ez így.
Informatikai üzemzavar lépett fel.
Hát ez nem túl inkluzív.
Most Nagyb-Britannia került a célkeresztbe.
Orbók Ilona luxusipari szakértővel beszélgettünk.
Alapvetően jó világ jöhet.
Gyorgyevics Benedekkel, a Városliget Zrt. vezérigazgatójával beszélgettünk.